STUDENCI PK


Przemysław Miłoń

Twoja krew może uratować życie

 

    Tak brzmiało motto WAMPIRIADY, czyli studenckiej akcji honorowego oddawania krwi, która odbywała się na Politechnice Krakowskiej od 17 do 18 grudnia 2001 r. już po raz trzeci. Jej organizatorem jest Niezależne Zrzeszenie Studentów PK, a fachową pomocą i wyposażeniem służy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Akcja rozpoczęła się o godz. 9.00 i ze względu na dużą ilość zainteresowanych taką formą niesienia pomocy trwała aż do 17.30. W ciągu dwóch dni krew oddało 248 osób, w sumie pobrano od nich 102,7 I krwi.
  
Do tej pory dzięki akcji, którą zainicjowano na PK w grudniu 2000 r., zebrano ponad 1000 I tego bezcennego leku, jakim jest krew. Dokładnie rok temu w czytelni pawilonu usługowo-wystawowego 69 studentów oddało ponad 30 litrów krwi. Widząc olbrzymie zainteresowanie honorowym krwiodawstwem studentów na naszej Uczelni, NZS PK zdecydowało się przystąpić do kolejnej akcji, tym razem na skalę całego miasta. Od 15 marca do 23 maja ubiegłego roku krew oddało 1000 studentów ze wszystkich krakowskich szkół wyższych. Po drugiej edycji ówczesny wojewoda małopolski Ryszard Masłowski przekazał puchar dla Politechniki Krakowskiej za promowanie honorowego krwiodawstwa wśród studentów.
  
Każdy, kto oddał krew na Politechnice Krakowskiej, otrzymał osiem czekolad, soczek, maskotkę, kalendarz akademicki oraz przygotowaną specjalnie na WAMPIRIADĘ koszulkę. Chętnym przysługuje także dzień wolny od zajęć oraz odpis od podatku za każdy oddany litr. Dla szczególnie wytrwałych Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ma niespodziankę – darmowe przejazdy tramwajami i autobusami.
  
Jednak aby dostąpić zaszczytu i zostać honorowym krwiodawcą, każdy chętny musi przejść szereg czynności przygotowawczych. Najpierw należy podać personalia, potem napisać “klasówkę”, czyli wypełnić dwustronicową ankietę, składającą się z kilkudziesięciu pytań dotyczących zdrowia, sposobu życia oraz zachowań seksualnych. Następnie krótki wywiad, badanie lekarskie, pobranie próbki krwi. Na tej podstawie można w krótkim czasie ustalić, czy krwiodawca jest zdrowy i może oddać krew.
  
Przeciętnie zdrowy człowiek ma około 5 – 6 litrów krwi. Jednorazowo można oddać 450 ml, co stanowi niewielki procent krwi krążącej w organizmie. Pobiera się ją przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, tak więc nie ma mowy o zarażeniu się jakąkolwiek chorobą. Krew w organizmie podlega ciągłej wymianie, niezależnie od tego, czy ktoś jest dawcą czy nie. Oddana krew jest szybko uzupełniana przez organizm. Zaledwie po kilku godzinach jej objętość wróci do normy, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości i może wykonywać swoje zwykłe obowiązki. Krew można oddać jednorazowo lub regularnie 3 – 4 razy do roku. Tysiące ludzi oddaje krew, niektórzy robili to nawet 100 razy. Krew każdej grupy jest potrzebna i cenna, nie wiadomo przecież, która będzie w danej chwili niezbędna. Grupa “zero” jest bardzo popularna i potrzebna, również dlatego że można ją stosować, gdy zabraknie krwi innych grup. Jeśli jesteś zdrowy, masz 18 – 60 lat i ważysz ponad 45 kg, możesz to zrobić.
  
WAMPIRIADA ma uświadomić młodym ludziom, jak mogą pomóc innym, jak wyjątkową wartość dla ludzkiego życia stanowi krew. Chcielibyśmy, aby honorowe krwiodawstwo stało się modne i aby studenci promowali takie postępowanie. Jeżeli chcesz pomóc innym – nie zwlekaj. Twoja krew jest najcenniejszym lekiem, jaki możesz zaoferować. Ocala ludzkie życie.
  
Obecnie NZS PK przygotowuje IV edycję akcji WAMPIRIADA (Polska południowa) oraz przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie liczby dawców szpiku kostnego. Wszystkich zainteresowanych współpracą serdecznie zapraszamy: ul. Warszawska 24, bud. 10-24, pok. 146, tel.: 628 29 08, e-mail nzs.pk@nteria.pl

  

Zdjęcia J. Zych